Høstemelding nr 7
Endre er i åkeren hver dag og tar deg gjerne imot for din andel av luketimer. Er han ikke tilstede så se på tavla, der står det hva som trengs å gjøres i åkeren.
Ta turen i åkeren, enten for å plukke blomster, høste eller luke – eller alle tre!
Her finner du liste over hva du nå kan høste:
Vinter-reddik
Vinter-reddikene er høsteklare og går snart i blomst. Fort deg og plukk! Kjenn på de ned mot jorda, om de kjennes store ut. Du finner de i øverste del av åkeren, se etter dette skiltet. Gå gjerne litt innover.
Sukkererter
Sukkerertene står nå fint, og jo mer vi høster jo flere sukkererter kommer. Ta de store.
Du finner de omtrent midt på åkeren, se etter skilt.
Bondebønner
En del bondebønner er modne, i den raden nedover mot brakka (vedsiden av plastdekke). Ta de som er store.
Du finner de omtrent midt på åkeren, se etter skilt.
Mangold
Mangolden står fint og er høsteklar. Ta de største bladene.
De står i midtpartiet på åkeren, de har også skilt.
Salat
Noen salathoder er høsteklare. Ta de som har ”hjerta” seg. La de små salathodene stå.
Du finner salaten i nederste del av åkeren, de har også skilt.
Nepe
Nepene er litt vriene å få øye på i litt for mye ugress. De ligger et par senger over bondebønnene. Gå litt innover for å finne dem. De er på størrelse med en middels lime. Nepene har et litt seigt ytre skall som lett lar seg pille av, under skallet finner du nydelig, søtt og saftig nepe»kjøtt»
Gul squash
Høst de største og bruk de i gryter, i salat. De smaker ikke mye men er gode til å oppta smak fra f.eks. dressing.
Gul løk
Den første gule løken er nu klar til å høste – høst de største (gå litt opp i radene) og la de minste få vokse litt til.
De står ut for haugen med gressklipp v Flyravegen.
Ringblomst
Står tett ved brakka. Plukk en bukett, pynt salaten eller kaka med dem, lagt te eller tørk bladene.
Velkommen til høsting!
Varm hilsen fra Endre og Anna Sofie